Avrupa Birliği Kombine Nomanklatür Açıklama Notları (2021/C 333 I/02)

Published by Mustafa Sezen on

2658/87 sayılı Konsey Tüzüğünün 9 (1) (a) Maddesi uyarınca, Avrupa Birliği’nin Kombine Nomanklatür Yapısına İlişkin Açıklama Notları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

404. sayfada:

94.03 pozisyonu “Diğer mobilyalar ve bunların aksam ve parçaları”

Aşağıdaki metin eklenir:

‘Ayrıca 94. Faslın 2 (a) Notuna ve 94.03 pozisyonuna ilişkin Armonize Sistem İzahnamesine bakınız .

Bu pozisyon, özellikle banyo, duş veya giriş holünde kullanıma uygun çeşitli tipte rafları (duvara sabitlemek için desteklerle sunulan tekli raflar dahil) kapsar. Rafın duvara sabitlenme şekli (vidalanarak, yapıştırılarak, vantuzlarla…) sınıflandırma için belirleyici bir faktör değildir. (Şekil 1 ve 2’ye bakın).

Bununla birlikte, çeşitli malzemelerden (metal, plastik, cam, seramik vb.) yapılan “sabunluklar” ve “sünger sepetleri”/”duş sepetleri” olarak adlandırılan, çoğunlukla banyo veya mutfakta bir kalıp sabun, sünger veya diğer hijyenik ürünler koymak için kullanılan eşyalar bu pozisyon dışındadır. HSEN ila 94.03’te belirtildiği gibi tekli raflara benzeseler bile, yapıldıkları malzemeye göre sınıflandırılmalıdırlar (bakınız şekil 3 ila 9).

Bir “sünger sepeti”/”duş sepeti” genellikle yukarıdan açılan bir kutu/sepet şeklindedir ve hem altta hem de yan taraflarında suyu boşaltmak için açıklıkları vardır.

Şekillerdeki öğelerin boyutları şu sırayla verilmiştir: genişlik (g) x derinlik (d) x yükseklik (y).

94.03 pozisyonundaki ürünlere örnekler:

Resim 1

Resim 2

Bileşen malzemelerine göre sınıflandırılacak ürün örnekleri:

Resim 3

Resim 4

Resim 5

Resim 6

Resim 7

Resim 8

Resim 9


Mustafa Sezen

Gümrük Müşaviri / Gümrük ve Dış Ticaret Eğitmeni 1969 Çanakkale doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlamış olup, Ön Lisan eğitimini “Dış Ticaret” Lisans eğitimini “İşletme” dalında Anadolu Üniversitesi tamamlamıştır. Gümrük Müsteşarlığı tarafından açılan sınavlarda başarılı olarak 1992 yılında “Gümrük Müşavir Yardımcısı” 2000 yılında açılan sınavda “Gümrük Müşavirliği İzin Belgesini” almıştır. Halen 2000 yılında ortağı olduğu Sürsal Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.’ de Gümrük Müşavirliği mesleğini sürdürmektedir. Çeşitli dönemlerde İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğinde (İGMD) Genel Sekreter, Sayman, Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Komitesi Başkanı olarak görev almıştır. İstanbul mahkemelerinde gümrük mevzuatı konularında bilirkişi olarak görev yapmıştır. Çeşitli yayın kuruluşları ve dergilerde “Gümrük Tarifesi” konulu makaleleri yayınlanmış olup, 2017 yılında Gümrük Müşavirliği ve Meslekte Yükselme Sınavlarına yönelik “Tarife Mevzuatı” kitabı yayınlanmıştır. Hali hazırda çeşitli kurum ve kuruluşlarda Gümrük Müşavirliği sınavlarına yönelik “Gümrük Tarifesi” ve “Gümrük Mevzuatı” dersleri vermektedir.

0 Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: