Avrupa Birliği Kombine Nomanklatür Açıklama Notları (2021/C 333 I/01)

Published by Mustafa Sezen on

2658/87 sayılı Konsey Tüzüğünün 9 (1) (a) Maddesi uyarınca, Avrupa Birliği’nin Kombine Nomanklatür Yapısına İlişkin Açıklama Notları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

347. sayfaya:

Aşağıdaki metin ve fotoğraflar eklenmiştir:

‘ 8505 11 00 – 8505 19 90 Kalıcı mıknatıslar ve mıknatıslanmadan sonra kalıcı mıknatıs olması amaçlanan eşyalar

Bu alt pozisyonlar, kendisine süs eşyası iliştirilmiş bir mıknatıstan oluşan buzdolabı mıknatıslarını kapsar. Mıknatıs, GYK 3 (b) anlamında bileşik ürünlere temel karakterini verir, çünkü öncelikle metal bir yüzey üzerinde kolayca takılacak ve hareket ettirilecek şekilde tasarlanmıştır ve bu mıknatısların çoğu söz konusu olduğunda, aynı zamanda kağıt veya diğer küçük eşyaları metal bir yüzeye tutturmak için de tasarlanmıştır. Bu nedenle eşyanın dekorasyon işlevi ikinci derece önceliğe sahiptir.

Bu şekildeki dekoratif buzdolabı mıknatıslarından bazılarına örnekler:

Resim 1

Resim 2

Resim 3

Yaklaşık 6 cm x 6 cm x 5 cm ölçülerinde

Resim 4

Yaklaşık 7 cm x 9 cm x 2 cm ölçülerinde

Resim 5

Yaklaşık 8 cm x 8 cm x 2 cm ölçülerinde

Resim 6

Yaklaşık 8 cm x 6,5 cm x 1 cm ölçülerinde

Resim 7

Resim 8

Yaklaşık 5,5 cm x 8 cm x 1 cm ölçülerinde

Resim 9

Yaklaşık 2 cm x 1,5 cm x 0,5 cm ölçülerinde

Aşağıdaki üç örnekte, mıknatıs, dekorasyonun boyutuna kıyasla küçük olmasına rağmen, mıknatıs, bu çok hafif dekorasyonu metal bir yüzeye sabitlemek için yeterince güçlüdür.

Resim 10

Resim 11

Resim 12

Bu alt başlıklar aşağıdakileri içermez:

Bir yardımcı ürüne iliştirilmiş buzdolabı mıknatısları. Ürün, metal bir yüzeye takılabilen bir yardımcı ürün (örneğin, bir şişe açacağı, bir takvim, bir zamanlayıcı, bir mandal) olarak tasarlanmıştır. Yardımcı ürünlerin kendine ait bir işlevi vardır (örneğin, bir şişe açma, tarih veya saati gösterme vb.). Mıknatısın yalnızca destekleyici bir rolü olduğu için (yani, bir metal yüzeye bir yardımcı ürün tutturmak) işgören eşya bileşik mallara GYK 3(b) anlamında temel karakterini verir.

Bu ürünlerden bazılarına örnekler:

Resim 13 ‘


Mustafa Sezen

Gümrük Müşaviri / Gümrük ve Dış Ticaret Eğitmeni 1969 Çanakkale doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlamış olup, Ön Lisan eğitimini “Dış Ticaret” Lisans eğitimini “İşletme” dalında Anadolu Üniversitesi tamamlamıştır. Gümrük Müsteşarlığı tarafından açılan sınavlarda başarılı olarak 1992 yılında “Gümrük Müşavir Yardımcısı” 2000 yılında açılan sınavda “Gümrük Müşavirliği İzin Belgesini” almıştır. Halen 2000 yılında ortağı olduğu Sürsal Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.’ de Gümrük Müşavirliği mesleğini sürdürmektedir. Çeşitli dönemlerde İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğinde (İGMD) Genel Sekreter, Sayman, Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Komitesi Başkanı olarak görev almıştır. İstanbul mahkemelerinde gümrük mevzuatı konularında bilirkişi olarak görev yapmıştır. Çeşitli yayın kuruluşları ve dergilerde “Gümrük Tarifesi” konulu makaleleri yayınlanmış olup, 2017 yılında Gümrük Müşavirliği ve Meslekte Yükselme Sınavlarına yönelik “Tarife Mevzuatı” kitabı yayınlanmıştır. Hali hazırda çeşitli kurum ve kuruluşlarda Gümrük Müşavirliği sınavlarına yönelik “Gümrük Tarifesi” ve “Gümrük Mevzuatı” dersleri vermektedir.

0 Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: