Avrupa Birliği Kombine Nomanklatür Açıklama Notları (2021/C 333 I/04)

Published by Mustafa Sezen on

2658/87 sayılı Konsey Tüzüğünün 9 (1) (a) Maddesi uyarınca, Avrupa Birliği’nin Kombine Nomanklatür Yapısına İlişkin Açıklama Notları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

414. sayfada:

95.06

Bu fasılın diğer pozisyonlarında belirtilmeyen veya yer almayan kültür fizik, jimnastik, atletizm ve diğer sporlara (masa tenisi dahil) veya açık hava oyunlarına mahsus eşya ve malzeme; yüzme ha vuzları ve küçük oyun havuzları:

Geçerli açıklama notunu silin ve aşağıdakilerle değiştirin:

‘Bu pozisyon, direnç bantları, fitness bantları veya benzeri ürünleri, örneğin basit halkalar, kulpsuz veya genel fiziksel egzersiz için eşya olarak tanımlanabilen herhangi bir diğer benzer ek elemanı içermez. Bu ürünler genellikle perakende satış için tek tek, ikili veya daha fazla paketler halinde sunulur. Farklı renk ve boyutlarda mevcutturlar ve baskıları olabilir. Objektif özelliklerine göre, bu bantlar veya diğer benzer ürünler, genel fiziksel egzersiz için eşya olarak tanımlanamaz. Sonuç olarak, bunları oluşturan maddelere göre örneğin 40.08 pozisyonunda “Gözenekli olmayan kauçuktan şeritler” olarak sınıflandırılırlar (40. Fasılın 1 nolu notu ve 9 nolu nota da bakınız),

Yapıldığı malzemeye göre sınıflandırılacak bantlar, fitness bantları veya benzeri ürünlere örnekler:

Resim 1

Resim 2

Lastik bant (40.08 pozisyonu)

Lastik halka (40.16 pozisyonu)

Resim 3

Tekstil halka (63.07 pozisyonu)’


Mustafa Sezen

Gümrük Müşaviri / Gümrük ve Dış Ticaret Eğitmeni 1969 Çanakkale doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlamış olup, Ön Lisan eğitimini “Dış Ticaret” Lisans eğitimini “İşletme” dalında Anadolu Üniversitesi tamamlamıştır. Gümrük Müsteşarlığı tarafından açılan sınavlarda başarılı olarak 1992 yılında “Gümrük Müşavir Yardımcısı” 2000 yılında açılan sınavda “Gümrük Müşavirliği İzin Belgesini” almıştır. Halen 2000 yılında ortağı olduğu Sürsal Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.’ de Gümrük Müşavirliği mesleğini sürdürmektedir. Çeşitli dönemlerde İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğinde (İGMD) Genel Sekreter, Sayman, Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Komitesi Başkanı olarak görev almıştır. İstanbul mahkemelerinde gümrük mevzuatı konularında bilirkişi olarak görev yapmıştır. Çeşitli yayın kuruluşları ve dergilerde “Gümrük Tarifesi” konulu makaleleri yayınlanmış olup, 2017 yılında Gümrük Müşavirliği ve Meslekte Yükselme Sınavlarına yönelik “Tarife Mevzuatı” kitabı yayınlanmıştır. Hali hazırda çeşitli kurum ve kuruluşlarda Gümrük Müşavirliği sınavlarına yönelik “Gümrük Tarifesi” ve “Gümrük Mevzuatı” dersleri vermektedir.

0 Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: