2021 Yılında Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki Değişiklikler ve Korelasyon Tablosu

Published by Mustafa Sezen on

Bilindiği üzere, Türk Gümrük Tarife Cetveli: Eşyanın cins ve niteliklerine göre sistematik bir şekilde numaralandırılarak sınıflandırıldığı ve 474 sayılı Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanunda yer alan gümrük vergisi oranlarının gösterildiği Cumhurbaşkanlığınca kabul edilen cetveli, ifade eder.

Bu bağlamda, “İstatistiklere Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetveli” 30 Aralık 2020 tarihli 31350 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’ de 3345 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı olarak yayımlanmış ve 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Yürürlüğe giren yeni Gümrük Tarife Cetveline baktığımızda, yeni eklenen Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlarının (GTİP) yanı sıra, bir çok GTİP’ in Avrupa Birliği Kombine Nomanklatürüne uyumu sağlayacak şekilde değiştirildiği görülmektedir.

Gümrük Tarife Cetvelimizde yer alan önemli değişikliklere ve korelasyon tablosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

2021 Yılında Türk Gümrük Tarife Cetveline Yeni Eklenen Önemli GTİP ve Eşyalar

2020 – 2021 Türk Gümrük Tarife Cetveli Korelasyon Tablosu

 


Mustafa Sezen

Gümrük Müşaviri / Gümrük ve Dış Ticaret Eğitmeni 1969 Çanakkale doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlamış olup, Ön Lisan eğitimini “Dış Ticaret” Lisans eğitimini “İşletme” dalında Anadolu Üniversitesi tamamlamıştır. Gümrük Müsteşarlığı tarafından açılan sınavlarda başarılı olarak 1992 yılında “Gümrük Müşavir Yardımcısı” 2000 yılında açılan sınavda “Gümrük Müşavirliği İzin Belgesini” almıştır. Halen 2000 yılında ortağı olduğu Sürsal Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.’ de Gümrük Müşavirliği mesleğini sürdürmektedir. Çeşitli dönemlerde İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğinde (İGMD) Genel Sekreter, Sayman, Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Komitesi Başkanı olarak görev almıştır. İstanbul mahkemelerinde gümrük mevzuatı konularında bilirkişi olarak görev yapmıştır. Çeşitli yayın kuruluşları ve dergilerde “Gümrük Tarifesi” konulu makaleleri yayınlanmış olup, 2017 yılında Gümrük Müşavirliği ve Meslekte Yükselme Sınavlarına yönelik “Tarife Mevzuatı” kitabı yayınlanmıştır. Hali hazırda çeşitli kurum ve kuruluşlarda Gümrük Müşavirliği sınavlarına yönelik “Gümrük Tarifesi” ve “Gümrük Mevzuatı” dersleri vermektedir.

0 Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: