Muhtelif Eşyanın Sınıflandırılmasında Dikkate Alınacak Hususlar 2021/25 Sayılı Genelge

Published by Mustafa Sezen on

Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından; “Plastikten biçimsiz parça, pul, granül vb. gibi ilk şekiller tabirine uygun eşya, Güneş (solar) panel şarj kontrol cihazları, Havuz temizlik robotu, LED Şeritler ve 87 inci Fasılda yer alan taşıtların koltuk ve seleleri” isimli Muhtelif Eşyanın Sınıflandırılmasında Dikkate Alınacak Hususlarla ilgili 2021/25 sayılı Genelge yayımlanmıştır.

İlgili Genelgeye ulaşmak için tıklayınız Genelge 2021/25 Muhtelif Eşyanın Sınıflandırılmasında Dikkate Alınacak Hususlar


Mustafa Sezen

Gümrük Müşaviri / Gümrük ve Dış Ticaret Eğitmeni 1969 Çanakkale doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlamış olup, Ön Lisan eğitimini “Dış Ticaret” Lisans eğitimini “İşletme” dalında Anadolu Üniversitesi tamamlamıştır. Gümrük Müsteşarlığı tarafından açılan sınavlarda başarılı olarak 1992 yılında “Gümrük Müşavir Yardımcısı” 2000 yılında açılan sınavda “Gümrük Müşavirliği İzin Belgesini” almıştır. Halen 2000 yılında ortağı olduğu Sürsal Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.’ de Gümrük Müşavirliği mesleğini sürdürmektedir. Çeşitli dönemlerde İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğinde (İGMD) Genel Sekreter, Sayman, Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Komitesi Başkanı olarak görev almıştır. İstanbul mahkemelerinde gümrük mevzuatı konularında bilirkişi olarak görev yapmıştır. Çeşitli yayın kuruluşları ve dergilerde “Gümrük Tarifesi” konulu makaleleri yayınlanmış olup, 2017 yılında Gümrük Müşavirliği ve Meslekte Yükselme Sınavlarına yönelik “Tarife Mevzuatı” kitabı yayınlanmıştır. Hali hazırda çeşitli kurum ve kuruluşlarda Gümrük Müşavirliği sınavlarına yönelik “Gümrük Tarifesi” ve “Gümrük Mevzuatı” dersleri vermektedir.

0 Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: