Gözlük Cinsi Eşyaların Sınıflandırılması

Published by Mustafa Sezen on

Gözlük Cinsi Eşyaların Sınıflandırılması

Gözlük Cinsi Eşyaların Sınıflandırılması ile ilgili Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 06.03.2023 tarihli 83339412 sayılı yazısında özetle; 

        “Bakanlığımıza intikal eden muhtelif bilgilerden, 2008/8 sayılı İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ çerçevesinde gözetime tabi olan gözlük çerçevelerinin, üzerine sıfır numara-demo cam takılarak gözetim kapsamında olmayan 9004.90.90.00.19 GTİP’li “Koruyucu Gözlük” veya “Mavi Işık Gözlüğü” olarak beyan edildiği anlaşılmaktadır.

         Bilindiği üzere, Gümrük Genel Tebliğinin (Gümrük Tarife Cetveli İzahnamesi) (Seri No:4) eki 90.04 tarife pozisyonuna ilişkin açıklama notunda; ”Bu pozisyon genellikle belirli görme bozukluklarını düzeltmek veya gözleri tozdan, dumandan, gaz, vb. den yahut göz kamaştırıcı nesnelerden korumak amacıyla gözlerin önünde kullanılan ve alışılmış olarak lenslerle veya başka maddelerle görmeye mahsus kısımla donatılmış bulunan çerçeveleri içine almaktadır. Stereoskopik yani üç boyutlu sinema filmlerini seyretmeye mahsus gözlüklerde bu pozisyonda yer alır.” hükmü bulunmaktadır. Diğer bir ifadeyle, kullanımı sırasında herhangi bir fonksiyonu bulunmayan, sadece demo niteliğindeki sıfır numara cama sahip çerçevelerin 90.04 tarife pozisyonunda sınıflandırılmaması gerekmektedir.”

denmektedir.


0 Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: