Dünya Gümrük Örgütü Sekreterliği tarafından Armonize Sistem Komitesinden alınan talimatlara uygun olarak hazırlanan Armonize Sistemin (HS) 2017 ve 2022 baskılarına ilişkin Korelasyon Tabloları yayımlandı.

HSN_blog-coverimage

Armonize Sistem yeni baskısına hazırlanırken, Korelasyon Tabloları bağlayıcı olmasa da Üyeler ve daha geniş ticaret topluluğu için temel araçlar haline gelmiştir. Bu tablolar, 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek olan Armonize Sistemin Yedinci Sürümü ile mevcut Altıncı Baskısı (2017) arasındaki korelasyonlar hakkında rehberlik sağlar. Açıklanan iki tablo var.

Tablo I Armonize Sistem’in (HS) 2022 versiyonu ile 2017 versiyonu arasındaki korelasyonu göstermektedir. Ayrıca, birçok korelasyon aleyhine, transfer edilen malların yapısını kısaca belirten ve uygun olduğunda, HS’deki diğer ilgili değiştirilmiş yasal hükümlere atıfta bulunan açıklamaları da içerir.

Tablo II 2017 sürümünden başlayarak 2022 sürümüne kadar olan ilişkiyi kurmaktadır. Tablo І’in basit bir mekanik aktarımı olarak, açıklamaların bir kopyasını içermez.

Korelasyon Tabloları başka değişikliklere veya düzeltmelere tabi olabilir. En yeni sürüme her zaman Dünya Gümrük Örgütünün Web sitesinden ulaşılabilir. WCO Web site

Konuyla ilgili ayıntılı bilgi için Armonize Sistem (HS) 2022 Sürümü

0 Comments

Bir Cevap Yazın