ABD’nin 8 Haziran 2018 tarihli N297495 sayılı sınıflandırma kararıyla kripto-para madenciliğinde kullanılan makinelerin 8543.70.90 tarife alt pozisyonunda sınıflandırılması gerektiği değerlendirilmiştir.

Söz konusu kararda kısaca;

“Konu madencilik makinelerinin, 8471.50 alt pozisyonunda bir otomatik bilgi işlem (ADP) makinesi olarak sınıflandırılması ile ilgili olarak, cihazların, uygulama verilerini saklamak için Not 5 (A) (i) ve (iv) şartlarını karşıladığını ve İşlem sırasında otomatik olarak mantıklı kararlar verdikleri söylenebilir. Bununla birlikte, Açıklama Notları (ENs) 84.71 (I) ‘de açıkladığı gibi, kullanıcı tarafından değiştirilemeyen sadece sabit programlarda çalışan makineler, kullanıcı bir dizi sabit program arasında seçim yapabilmesine rağmen, 84.71 pozisyonundan hariç tutulur. Sonuç olarak, eşya otomatik bilgi işlem (ADP) makinelerinin serbestçe programlanabilmesini gerektiren Not 5 (A) (ii) ‘nin gereksinimlerini karşılamamaktadır. Serbestçe programlanabilir bir otomatik bilgi işlem (ADP) makinesi, uygulamaların yazılabileceği, bu tür uygulamalara suni sınırlamalar getirmeyen, kullanıcının gerekli gördüğü şekilde işleyebilmesini sağlayan yeni uygulamaları kabul eder. 84. Fasıl, 5 (A) Notunun tüm gereklerini eşzamanlı olarak yerine getirememenin bir sonucu olarak, söz konusu ürün bir otomatik bilgi işlem (ADP) makinesi olarak sınıflandırılamaz.

Sağlanan bilgilere dayanarak; konu madencilik makineleri, kullanıcılar tarafından serbestçe programlanamazlar ve 84. Fasılın 5 (A) notunun tüm şartlarını karşılamazlar. Ayrıca, madencilik makinelerinin veri işleme özelliği olmayıp, kendine has bir fonksiyonu olduğu için, Not 5 (E)’ ye göre, fonksiyonuna uyan pozisyonda sınıflandırılması gerekir.

GYK 1 ve 84. Fasıl 5 (A) ve (E) Notlarının uygulanmasıyla, Antminer S9 ve DragonMint Miner için geçerli alt başlık 8543.70.9960 olacaktır.” Denmektedir.

Konuyla ilgili karar ulaşmak için Kripto-para madencilik makinelerinin tarife sınıflandırması

Bitcoin ve Gümrük Tarifesi konulu makaleye ulaşmak için Bitcoin ve Gümrük Tarifesi

0 Comments

Bir Cevap Yazın